Hliněné stavby
Zděné, nabíjené a vyplétané stěny
Hliněné stěny tvořící obvodové a vnitřní dělící stěny staveb jsou používany především v oblastech s dostatkem vhodné stavební hlíny. Vlivem zvyšené vlhkosti ztrácejí hliněné stěny na stabilitě a nejsou schopny přenášet zatížení od stropní a střešní konstrukce. Jako ochrana před vhlkem jsou stavby s hliněnými stěnami charakterizovány kamennou podezdívkou a střechou s velkým přesahem přes půdorysný obvod staveb. Základní konstrukční rozdělení dělí hliněné stěny na zděné z kusového staviva (války, nepálené cihly), nabíjené do bednění (pěchování po vrstvách) a nahazované stěny, vzniklé nanesením hliněné mazaniny na dřevěnou nebo slaměnou výztuž (koncept, MaČe).
ROZDĚLIT
Konstrukce hliněných stěn: Hliněné stěny zděné z válků nebo cihel Hliněné stěny nabíjené do bednění Hliněné stěny s vyplétanou výztuží
Stěny vesnických staveb prováděné z hlíny či hliněné mazaniny se častěji objevují spíše na Moravě, ale lze předpokládat, že se ve větším měřítku užívaly ve starší době i v Čechách. Užívaly se především tam, kde byly stěny bezpečné vůči vlhku, nepříliš namáhané (i když zatížení běžnými stropy snášely dobře) a kde byly žádoucí dobré tepelné vlastnosti - izolace i akumulační schopnost.
Necihlové technologie, užívané hlavně v jihomoravských a středomoravských sprašových územích reprezentuje zdění z tzv. válků - smotků hliněné kaše se slámou, které se mohly klást i jako klasové zdivo (lit. 011: J. Škabrada, str. číslo stránky bude doplněno).
Koncept rozšiřujícího textu: Hliněné stěny zděné z nepálených cihel jsou poměrně hojně rozšířené i na území Čech, byť se zpravidla na vnějším výrazu stavby příliš neuplaťnují. Dochovány jsou především v interiérech staveb, jejichž obvodové zdivo vystavěné vlhku a povětrnosti je už zděné z pálených cihel. Můžeme se ovšem setkat i s použitím nepálených cihel na obvodových stěnách, především pak u smíšeného zdiva. Jednotlivé vrstvy levnějších nepálených cihel jsou u tohoto typu zdiva pravidelně prokládány vrstvami vyzděnými již z cihel pálených (MaČe).
Vedle výše uvedené techniky zdění z válků se v místech nevystavených vlhku uplaňovala i technika "nabíjení" - pěchování vlhké hlíny do bednění, které mohlo fungovat i jako posuvné (lit. 011: J. Škabrada, str. číslo stránky bude doplněno).
Hliněná mazanina se také často nanášela na stěny jejichž ztužující část tvořilo vyplétání (které často mohlo sloužit i jako samostatná výplňová konstrukce bez hliněné výplně). Vyplétalo se slámou nebo slabšími pružnými pruty přes zpravidla svislou tyčovinu, nejčastěji pro vytváření různých dělících stěn a přepážek v objektech (lit. 011: J. Škabrada, str. číslo stránky bude doplněno).
Asi nejmladším použití vyplétání v naší historické dřevěné architektuře představuje dosti početná náhrada dožívajících bedněných lomenic na patrových dřevěných domech mezi Mělníkem a Dubou v severních Čechách. Nové štíty se ve 2. polovině 19. století prováděly navenek zdánlivě zděné, tedy s omítkou či hliněnou omazávkou na lehké dřevěné konstrukci s tyčovou vyplétanou kostrou (lit. 011: J. Škabrada, str. číslo stránky bude doplněno).
Se souhlasem autora převzato
z publikace
Lidové stavby. Architektura českého venkova © Jiří Škabrada
Autor prvního odstavce a fotodokumentace ke kapitole Hliněné stavby - konstrukce stěn © Martin Čerňanský
|
Přejít na Exteriér a interiér
Průzkumy
staveb
Starší dřevěné stavby
Mladší dřevěné stavby
Starší zděné stavby
Mladší zděné stavby
Hliněné
stěny staveb
Výztuž
hliněných stěn
Roubená konstrukce stěn
Roubené domy a stavby
Roubená dřevostavba
Tesařské
spoje roubení
Vybočení
stěn - nároží a čepy
Rohové kůly a stěnové kleštiny
Slehávání
stěn - stolicové rámy
Podpěrné
rámy a podstávka
Rámová konstrukce stěn
Rámové stolice
Rámové stavby
Konstrukce rámové stěny
Tesařské
spoje a značky
Hrázděná konstrukce stěn
Hrázděné domy a hosp. stavby
Hrázděná nádraží, vily, továrny
Hrázděné dřevostavby
Regiony hrázděných staveb
Konstrukce hrázděné stěny
Tesařské spoje
Tesařské značky
Dřevěné stropy
Vývoj
dřevěných stropů
Povalové stropy
Klenuté povalové stropy
Trámkové stropy
Trámové stropy spalné
Trámové stropy menší výšky
Typlové stropy
Trámové stropy polospalné
Dřevěné schody
Vývoj
dřevěných schodů
Schodnicové schody
Vnitřní a venkovní schody
Dřevěné krovy
Sloupkové
krovy
Hambalkové krovy
Mansardové krovy
Krovy s ležatými stolicemi
Krovy se stojatými stolicemi
Vaznicové krovy
Kamenné zdivo staveb
Klenby zděné z kamene
Architektonické články
Cihelné zdivo staveb
Křížové a valené klenby
Plackové klenby
Česká a pruská placka
Zdění plackových kleneb
Klenby s výsečemi a neckové
Segmentové klenby - stájové
|
DOMŮ | TYPY VESNIC A KATASTRU - BYDLENÍ, DŮM A CHALUPY | STAVEBNÍ MATERIÁL A JEHO POUŽÍTÍ | KONSTRUKCE HISTORICKÝCH STAVEB | SEZNAM STAVEB NA VESNICI | HISTORIE OSÍDLENÍ A DĚJINY ARCHITEKTURY | FOTO |
LEGENDA MAPY >>> PR - památkové rezervace PZ - památkové zóny MVP - muzeum v přírodě RLA - region lidové architektury NKP - národní kulturní památky KP - přístupné památky Zobraz větší mapu v novém okně |
|
Redakce, webdesign a webmaster portálu: info@lidova-architektura.cz Poslední změna: 27.06.2013 |
OSÍDLENÍ, DŮM A BYDLENÍ | MATERIÁL, PRÁCE A ŘEMESLA |
HISTORICKÉ STAVBY A KONSTRUKCE |
PŘEHLED STAVEB NA VENKOVĚ |
2000 - 2013 © Martin Čerňanský | Památky a lidová architektura ČR: Dům a zahrada, chalupy, bydlení - fotky | | www.lidova-architektura.cz |