Podstávky a možná poškození

Trhliny a zatékání u podstávek s pásky

Stránka o poruchách a poškození podstávekVedle patek dřevěných sloupků náleží mezi ohrožené části podstávky domů nebo jiné stavby zejména horní část v místě rohových pásků. Oproti vzlínající vlhkosti v patkách je příčinou poškození zpravidla zatékání.

Trhliny a chybějící rohová prkna podstávky Příklady podstávek patrových domů a jejich poškození trhlinami nebo zatékáním do tesařských spojů (foto: MaČefotogalerie).

Obsah:

  1. Poškození trhlinami
  2. Zatékání do trhlin
  3. Zatékání do spojů

Poškození trhlinami

Sloupky, pásky a ližiny podstávky domu mohou být často narušeny podélnými sesýchacími trhlinami, obdobně jako trámy roubené stěny.

V některých případech jsou dřevěné konstrukční prvky podstávky trhlinami téměř rozdvojeny. To může mít za následek statické problémy z hlediska pevnosti jednotlivých prvků i následné únostnosti podstávky domu. V případě nefunkční podstávky lze předpokládat deformaci stěny v přízemí stavby.

Za rizikovější lze z hlediska pozdějšího šíření trhlin vlivem svislého zatížení přitom považovat trhliny u prvků namáhaných tlakem rovnoběžně s vlákny, tedy ve směru trhlin. Oproti tomu tlak kolmo na vlákna působí v případě vodorovných trámů stěn podepřených po celé délce proti možnému rozšíření trhlin od svislého zatížení.

Zatékání do trhlin

Kromě statických závad může být vážnými problémem trhlin i riziko zatékání. K tomuto dochází zejména v případě trhlin větších rozměrů (šířky a hloubky), často v kombinaci s působením větru podílejícím se na transportu dešťové vody. Kromě tohoto směřují sesýchací trhliny k jádru dřeva, takže se vlhkost často dostává přímo do středu tlačeného nebo ohýbaného průřezu.

V řadě případů však nemusí všechny větší trhliny nutně vést k výměně celého trámu. Často postačuje jejich utěsnění dřevěnými lamelami ("třískami") odpovídající velikosti.

Zatékání do spojů

Výrazné riziko u podstávek lícujících se stěnou patra domu představují chybějící rohová prkna. V důsledku tohoto dochází k odkrytí staršího plátovaného nebo mladšího čepovaného tesařského spoje mezi sloupkem a šikmými pásky.

Podstávky staršího typu Starší konstrukční typy podstávek roubených domů, charakterizované pásky s rohovými prkny nebo tvarováním pásku. V obou případech je snahou snížit riziko zatékání do spar mezi sloupkem a pásky (foto: MaČefotogalerie).

Vlivem rozvidleného tvaru je přitom tento konstrukční detail, charakteristický zejména pro starší typy podstávek domu, zvláště náchylný na možné zatékání dešťové vody nebo tajícího sněhu. To přirozeně urychluje degradaci dřeva včetně rizika napadení biologickými škůdci.

Z uvedeného důvodu byla trojúhelníková pole podstávkového rámu zpravidla vyplněna krycími rohovými prkny a méně častěji samotným tvarováním krátkého pásku. Rohová prkna přitom sloužila právě pro zakrytí tesařského spoje (přesněji styčné vodorovné spáry) a zamezení zatékání.

Výjimkou mohou být podstávky zčásti kryté přesahem střechy, u kterých nebylo rohových prken tolik potřeba. Příkladem mohou být některé domy s podsíní.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Poškození horní části podstávky domu © Martin Čerňanský

Popisek

Osídlení krajiny,
vesnice a stavby

Popisek

Hlavní regiony
a typy domů

Popisek

Ochrana sídel
a staveb

Popisek

Encyklopedie,
rejstřík, album..


dům nábytek UNESCO rezervace podlaha Čechy kamna památky krajina kámen nádobí stropy Morava sporáky akce okna skanzeny chalupy výstavy šindel vrata klenby nátěry tašky dveře projekt dřevostavby řemesla sklo vestavby katastr Slezsko vinohradnictví Holašovice Valašské muzeum dlažba tesařské spoje práce rybnikářství krovy rozvoj zóny kování Kokořínsko mapy stavby dlaždice hrady a zámky Beskydy sušárny parky pivovarnictví obce domy Veselý Kopec právo novostavby

Památky a lidová architektura na Facebooku

Památky a lidová architektura na Twitteru

Památky a lidová architektura na E-mailu

Památky a lidová architektura na Google +

Tématický okruh
URBANISMUS

Tématický okruh
STAVBY

Hledat jiné téma >

Sdílet článek >


LEGENDA: PR - památková rezervace, PZ - památková zóna, MVP - muzeum v přírodě, RLA - region lidové architektury, NKP - národní kulturní památka, KP - přístupná kulturní památka Zobraz větší mapu v novém okně

Redakce, webdesign a webmaster portálu:  info@lidova-architektura.cz, poslední změna: 10.02.2017

Památky a lidová architektura ČR - dům a zahrada, chalupy a bydlení © 2000 - 2017 Martin Čerňanský