Konstrukční spáry a spoje

Zatékání do spár a spojů mezi trámy

Stránka o poruchách a poškození podezdívekK poškození roubených stěn staveb přirozeně nedochází jen deformací a trhlinami v samotných trámech, ale rovněž v konstrukčních spárách a spojích.

Uvolnění výplní spár mezi trámy Časté poškození spár mezi trámy představuje "vypadávání nebo vydrolení" hliněné mazaniny sloužící k utěsnění a zamezení infiltrace právě netěsností spár (foto: MaČefotogalerie).

Obsah:

  1. Zatékání mezi prvky
  2. Výplně mezi prvky
  3. Rizikové části stavby
  4. Trhliny v trámech

Zatékání mezi prvky

Z hlediska četnosti poškození jsou konstrukční spáry a tesařské spoje zvláště náchylné na zatékání dešťové vody, zejména v kombinací s působením silného větru.

Největší riziko přitom představují spáry a spoje otevřené do exteriéru, případně jejich netěsné výplně. Zvláště problematické jsou přitom plochy, jejichž tvarování neumožňuje rychlé odvedení vody a naopak dovoluje snadné zatékání do konstrukce.

Výplně mezi prvky

K úplnému uvolnění výplní mezi trámy nebo snížení jejich těsnící funkce dochází zpravidla v důsledku:

Pohyby konstrukce mohou být přitom zapříčiněny deformací od vynuceného přetvoření či zatížením nebo běžným "pracováním" dřeva. Při tomto dochází k opakovaným změnám objemu (vysychání, bobtnání) v závislosti na vlhkosti vnějšího prostředí. Kromě tohoto může k vysychání docházet rovněž v důsledku vytápění domu, působícím zejména na povrchy v interiéru.

Z hlediska působení klimatického prostředí zahrnujícího rovněž zmiňovanou vlhkost vzduchu je životnost výplní mezi trámy snižována velkou měrou působením povětrnosti, deště, mrazu, vysokých teplot atd. Kromě zatékání znamenají chybějící výplně spar přirozeně i zvýšení tepelných ztrát včetně možné infiltrace vzduchu.

Rizikové části stavby

Mezi spáry a spoje roubené stavby nejvíce ohrožené možným zatékáním přitom náleží zejména:

Trhliny v trámech

Obdobně jako konstrukční spáry mezi trámy mohou být riziku zatékání vystaveny statické nebo výsušné trhliny větších šířek. U roubených staveb opatřených v některých regionech typickou vnější povrchovou úpravou (hliněná mazanina, omítka) riziko zatékání v ploše stěny odpadá.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Konstrukční spáry roubených stěn © Martin Čerňanský

Popisek

Osídlení krajiny,
vesnice a stavby

Popisek

Hlavní regiony
a typy domů

Popisek

Ochrana sídel
a staveb

Popisek

Encyklopedie,
rejstřík, album..


dům nábytek UNESCO rezervace podlaha Čechy kamna památky krajina kámen nádobí stropy Morava sporáky akce okna skanzeny chalupy výstavy šindel vrata klenby nátěry tašky dveře projekt dřevostavby řemesla sklo vestavby katastr Slezsko vinohradnictví Holašovice Valašské muzeum dlažba tesařské spoje práce rybnikářství krovy rozvoj zóny kování Kokořínsko mapy stavby dlaždice hrady a zámky Beskydy sušárny parky pivovarnictví obce domy Veselý Kopec právo novostavby

Památky a lidová architektura na Facebooku

Památky a lidová architektura na Twitteru

Památky a lidová architektura na E-mailu

Památky a lidová architektura na Google +

Tématický okruh
URBANISMUS

Tématický okruh
STAVBY

Hledat jiné téma >

Sdílet článek >


LEGENDA: PR - památková rezervace, PZ - památková zóna, MVP - muzeum v přírodě, RLA - region lidové architektury, NKP - národní kulturní památka, KP - přístupná kulturní památka Zobraz větší mapu v novém okně

Redakce, webdesign a webmaster portálu:  info@lidova-architektura.cz, poslední změna: 10.02.2017

Památky a lidová architektura ČR - dům a zahrada, chalupy a bydlení © 2000 - 2017 Martin Čerňanský