Obklady z břidlice

Uvolnění a poškození obkladů z břidlice

Stránka o poruchách a poškození obkladůKromě venkovních nátěrů na dřevo jsou poškozením klimatickými vlivy vystaveny rovněž obklady. Vedle vlastního materiálu mohou poškození obkladu souviset rovněž se spojovacími prostředky sloužícími k upevnění.

Poškození a degradace obkladů z břidlice Poškození obkladu v důsledku uvolnění šupin a degradace kamene odlupováním povrchových vrstev (foto: MaČefotogalerie).

Obsah:

  1. Uvolnění břidličných šupin
  2. Poškození břidličných šupin
  3. Pokrytí mechy a lišejníky

Uvolnění šupin

U venkovních obkladů provedených z břidlice zejména na štítovém průčelí domů je poměrně častým problémem uvolnění šupin. Kromě pohledového narušení obkladu vyznačujícího se často náročnou ozdobnou skladbou je největším rizikem následné zatékání. To může způsobit nepříznivé změny stavu zakrytého dřevěného podkladu a zároveň zvýšit riziko uvolňování dalších šupin.

K uvolnění jednotlivých šupin břidlice přitom zpravidla dochází vlivem koroze hřebíků. V některých případech rovněž jejich vyvikláním z bednění pod obkladem a to v důsledku působení větru a vytlučení děr. Namáhány jsou zvláště šupiny kolem otvorů nebo při okraji štítu, kde dosahuje působení povětrnosti (tlak a sání) velkých hodnot.

Poškození šupin

Méně časté je závažnější poškození šupin, k němuž dochází pouze u málo kvalitní břidlice. U této může přitom poměrně rychle nastávat zvětrávání a odlupování povrchových vrstev.

Některé zvětralé šupiny se mohou dokonce ulomit u hřebíku nebo úplně rozlomit do dvou kusů.

Mechy a lišejníky

Občasné pokrytí břidlice mechem a lišejníky nepředstavuje vážné poškození. Kromě tohoto se častěji vyskytuje při použití břidlice a zejména vláknocementových šablon na střešní krytinu domů nebo hospodářských staveb. Oproti svislému obkladu vytvářejí nakloněné střešní roviny vhodnější podmínky z hlediska vlhkosti a tedy i biologického napadení.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Obklady domových štítů a pater z břidlice © Martin Čerňanský

Popisek

Osídlení krajiny,
vesnice a stavby

Popisek

Hlavní regiony
a typy domů

Popisek

Ochrana sídel
a staveb

Popisek

Encyklopedie,
rejstřík, album..


dům nábytek UNESCO rezervace podlaha Čechy kamna památky krajina kámen nádobí stropy Morava sporáky akce okna skanzeny chalupy výstavy šindel vrata klenby nátěry tašky dveře projekt dřevostavby řemesla sklo vestavby katastr Slezsko vinohradnictví Holašovice Valašské muzeum dlažba tesařské spoje práce rybnikářství krovy rozvoj zóny kování Kokořínsko mapy stavby dlaždice hrady a zámky Beskydy sušárny parky pivovarnictví obce domy Veselý Kopec právo novostavby

Památky a lidová architektura na Facebooku

Památky a lidová architektura na Twitteru

Památky a lidová architektura na E-mailu

Památky a lidová architektura na Google +

Tématický okruh
URBANISMUS

Tématický okruh
STAVBY

Hledat jiné téma >

Sdílet článek >


LEGENDA: PR - památková rezervace, PZ - památková zóna, MVP - muzeum v přírodě, RLA - region lidové architektury, NKP - národní kulturní památka, KP - přístupná kulturní památka Zobraz větší mapu v novém okně

Redakce, webdesign a webmaster portálu:  info@lidova-architektura.cz, poslední změna: 13.02.2017

Památky a lidová architektura ČR - dům a zahrada, chalupy a bydlení © 2000 - 2017 Martin Čerňanský