Památky a historické stavby

Stavebně-historické prostředí vesnice I.

Kulturní prostředí vesnice

Ze stavebně-historického hlediska můžeme naše vesnice charakterizovat řadou určujících charakteristik, jejichž společným jmenovatelem je rozmístění a podoba stavebního fondu. Umístění staveb a jejich vnější výraz je přitom odrazem historického vývoje osídlení i dějin architektury (nejen) na vesnici.

Všeň - stavební dominanta farního kostela Mezi výrazné stavební dominanty vesnických sídel náleží zejména kostelní stavby. Snímek zachycuje farní kostel Sv. Filipa a Jakuba na hoře Ostrá. Obec Všeň, okres Semily (foto: MaČefotogalerie)

Mezi základní znaky našich historických vesnic náleží zejména:

Obsah:

  1. Stavební dominanta
  2. Stavební fond
  3. Drobné stavby

Stavební dominanta

Pro většinu historických vesnic na území Čech, Moravy a Slezska je příznačná existence a dominantní kompoziční uplatnění významné stavební památky. Jedná se zpravidla o církevní nebo vrchnostenskou stavbu důležitou jak z hlediska historie obce, tak z pohledu architektonických dějin na osídlení konkrétní lokality. V naprosté většině případů se totiž jedná o velmi hodnotnou a nejstarší hmotně (fyzicky) dochovanou stavbu v obci, jejíž přínos pro neopakovatelný obraz vesnice v krajině je naprosto nezastupitelný.

Touto stavbou může být například

a řada dalších staveb zasluhujících nejvyšší stupeň památkové ochrany. Neméně časté již od doby původního založení historické vesnice v chráněné poloze je dominantní uplatnění přírodního útvaru (vyvýšenina, skála, ostroh), případně uplatnění krajinné a stavební dominanty současně (kostel na návrší).

Stavební fond

Vesnická sídla charakterizuje poměrně jednotná hladina zástavby, ve které jsou všechny tradiční obytné a hospodářské stavby nejvýše (jedno)patrového uspořádání. Současně se veškerá nízkopodlažní zástavba vyznačuje podobnými architektonickými formami

Historický stavební fond včetně parcelace (rozdělení pozemkové držby) odrážející přírodní podmínky, konfiguraci terénu i sociální rozvrstvení obyvatelstva je nadále početně i výrazově naprosto převažující v obraze naší venkovské krajiny a má zcela určující význam pro tvářnost a identitu našeho venkovského prostředí.

Drobné stavby

Nedílnou součástí naší kulturní krajiny i zastavěného území jsou drobné sakrální stavby, vypovídající o duchovní a hodnotové orientaci založené na křesťanských základech. Příkladem mohou být četné

Dešov - drobné sakrální objekty situované v prostoru za obcí Drobné náboženské, technické i obecní stavby představují nedílnou součást naší kulturní krajiny i sídel. Snímek zachycuje kapličku a křížek na podstavci Obec Dešov, okres Třebíč (foto: MaČefotogalerie)

Dalšími stavbami v krajině i vesnicích jsou drobné technické stavby, sloužící komunikaci

nebo doprovázející výrobní či vodohospodářské činnosti

Mezi drobné stavby můžeme zařadit rovněž umělecká díla

V zastavěném území - intravilánu nebo volné krajině - extravilánu se drobné stavby často nacházejí:

Drobné náboženské (sakrální) stavby a pomníky bývají často doprovázeny vzrostlými stromy vysázenými po obvodě.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Historické prostředí vesnice © Martin Čerňanský

Popisek

Osídlení krajiny,
vesnice a stavby

Popisek

Hlavní regiony
a typy domů

Popisek

Ochrana sídel
a staveb

Popisek

Encyklopedie,
rejstřík, album..


TÉMATICKÝ OKRUH:
Zásady územního rozvoje

HLEDANÉ ODKAZY:
hrady a zámky Beskydy sušárny parky pivovarnictví obce domy Veselý Kopec právo novostavby dům nábytek UNESCO rezervace podlaha Čechy kamna památky krajina kámen nádobí stropy Morava sporáky akce okna skanzeny chalupy výstavy šindel vrata klenby nátěry tašky dveře projekt dřevostavby řemesla sklo vestavby katastr Slezsko vinohradnictví Holašovice Valašské muzeum dlažba tesařské spoje práce rybnikářství krovy rozvoj zóny kování Kokořínsko mapy stavby dlaždice

Památky a lidová architektura na Facebooku

Památky a lidová architektura na Twitteru

Památky a lidová architektura na E-mailu

Památky a lidová architektura na Google +

Tématický okruh
URBANISMUS

Tématický okruh
STAVBY

Hledat jiné téma >

Sdílet článek >


LEGENDA: PR - památková rezervace, PZ - památková zóna, MVP - muzeum v přírodě, RLA - region lidové architektury, NKP - národní kulturní památka, KP - přístupná kulturní památka Zobraz větší mapu v novém okně

Redakce, webdesign a webmaster portálu:  info@lidova-architektura.cz, poslední změna: 05.05.2017

Památky a lidová architektura ČR - dům a zahrada, chalupy a bydlení © 2000 - 2017 Martin Čerňanský