Kulturní krajina a krajinné prvky

Přírodní prostředí venkova a venkovských sídel

Přírodní prostředí vesnice

Venkovský prostor je neodmyslitelně charakterizován přírodním prostředím, přítomném rovněž v zastavěném území sídel. Kromě nadmořské výšky a členitosti terénu byla při výběru sídelní lokality zohledněna rovněž chráněnost polohy (vůči nepříteli i nepříznivým klimatickým vlivům) a dostupnost vodního zdroje.

Tisá - pohled na obec z Tiských stěn Pohled na obec Tisá z Tiských stěn. (foto: MaČefotogalerie)

Přírodní prostředí vytváří neopakovatelný krajinný ráz, přičemž mezi jeho určující složky náleží zejména:

Obsah:

  1. Kulturní krajina
  2. Přírodní dominanty
  3. Vodní toky a plochy
  4. Zeleň

Kulturní krajina

Nezastavěná krajina mezi městy a vesnicemi je základním předpokladem pro zachování našeho venkovského prostředí, podmiňujícím jeho další existenci. Vyjma člověkem nedotčených oblastí je přírodní prostředí převážné části naší republiky představováno kulturní krajinou, poznamenanou právě dlouhodobou činností člověka. Rozhodující úlohu pro formování kulturní krajiny přitom mělo

Nezastupitelný význam má přitom ochrana a zachování:

Velmi časté je ovšem i záměrně estetické pojednání venkovské krajiny, a to zejména v případech rozsáhlých barokně komponovaných krajin. Některé komponované krajiny mohou být již staršího původu, některé naopak mladší avšak rovněž charakterizovány:

Přírodní dominanty

Pro vesnice založené již v období středověku je příznačná blízkost a dominantní kompoziční uplatnění přírodního útvaru, resp. chráněné polohy:

Častá je rovněž kombinace přírodní a architektonické dominanty, která je často nejstarší dochovanou stavbou. Její pohledové uplatnění je umocněno jejím situováním, přičemž se může jednat např. o:

Vodní toky a plochy

Nedílnou součástí přírodního obrazu našeho venkova a tradičních venkovských sídel jsou nezkanalizované vodní toky:

Vlastiboř - vodní tok s nezpevněnými břehy Přírodní obraz řady vesnických sídel je dotvářen nezpevněnými vodními toky. Později mnohde svedeny pod zem nebo vystaveno rozměrné koryto. Často vhodnější a levnější je přitom realizace protipovoďnových opatření mimo zastavěná území. Obec Vlastiboř, okres Tábor (foto: MaČefotogalerie)

nebo vodní plochy:

Mohou se přitom nacházet v krajině nebo přímo v zastavěném území obcí. Zde ovšem řada vodních ploch nebo toků zanikla v důsledku zasypání, přeložení nebo svedení pod povrch. Přítomnost vodních toků přitom dokládá původní vazbu na zdroj pitné a užitkové vody, v některých oblastech rovněž zdroj obživy. Břehy povrchových vodních toků a ploch mohou být:

Ve druhém případě je zpěvnění pravidla provedenou z kusového přírodního materiálu technikou zdění, později za použití prefabrikátů. Rozsáhlejší stavební úpravy břehů lze v některých případech zařadit ke stavebnímu fondu, konkrétně do vodohospodářských staveb majících v některých případech rovněž své kvality.

Zeleň

Zejména ve srovnání s městem je pro vesnické prostředí charakteristické vysoké procento veřejné a soukromé zeleně. Veřejná a soukromá zeleň, někdy bez přesného ohraničení, se v obraze vesnice uplatňuje především ve formě okrasných předzahrádek a ozelenění veřejného prostoru (např. lípy). Velmi důležitou úlohu sehrávají rovněž plošně rozlehlé zahrady s ovocnými stromy (v některých regionech patří sadařství k důležitému zdroji obživy), situované zpravidla za stodolami nebo po straně usedlostí. Někdy též přímo v prostoru rozlehlých hospodářských dvorů. Třípatrová zeleň, kterou tvoří:

je výrazně zastoupena rovněž po obvodě zastavěného území (záhumenní prostor - humna). Zde zajišťuje plynulý přechod vsi do volné nezastavěné krajiny.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Přírodní prostředí vesnice © Martin Čerňanský

Popisek

Osídlení krajiny,
vesnice a stavby

Popisek

Hlavní regiony
a typy domů

Popisek

Ochrana sídel
a staveb

Popisek

Encyklopedie,
rejstřík, album..


TÉMATICKÝ OKRUH:
Zásady územního rozvoje

HLEDANÉ ODKAZY:
hrady a zámky Beskydy sušárny parky pivovarnictví obce domy Veselý Kopec právo novostavby dům nábytek UNESCO rezervace podlaha Čechy kamna památky krajina kámen nádobí stropy Morava sporáky akce okna skanzeny chalupy výstavy šindel vrata klenby nátěry tašky dveře projekt dřevostavby řemesla sklo vestavby katastr Slezsko vinohradnictví Holašovice Valašské muzeum dlažba tesařské spoje práce rybnikářství krovy rozvoj zóny kování Kokořínsko mapy stavby dlaždice

Památky a lidová architektura na Facebooku

Památky a lidová architektura na Twitteru

Památky a lidová architektura na E-mailu

Památky a lidová architektura na Google +

Tématický okruh
URBANISMUS

Tématický okruh
STAVBY

Hledat jiné téma >

Sdílet článek >


LEGENDA: PR - památková rezervace, PZ - památková zóna, MVP - muzeum v přírodě, RLA - region lidové architektury, NKP - národní kulturní památka, KP - přístupná kulturní památka Zobraz větší mapu v novém okně

Redakce, webdesign a webmaster portálu:  info@lidova-architektura.cz, poslední změna: 05.05.2017

Památky a lidová architektura ČR - dům a zahrada, chalupy a bydlení © 2000 - 2017 Martin Čerňanský