Konstrukce a materiál staveb

Použití dřeva, kamene a pálených cihel

Stránka o čtyřbokých dvorechZatímco stavby starších dvorců jsou roubené, mladší charakterizuje zděná konstrukce z kamene nebo již cihel. Existuje však i řada staveb, na kterých je užito roubení i zdivo. Mohou přitom představovat nejen konstrukční mezistupeň, ale rovněž řešení zohledňující vlastnosti použitého stavebního materiálu.

Konstrukce stěn a stropu roubeného domu
Čtyřboký dvorec, na jehož stavbách je užito roubené i zděné konstrukce. Kombinace stavebních materiálů je přitom dokladem dlouhého stavebně-historického vývoje, jímž dvorec v průběhu několika staletí prošel (foto: MaČefotogalerie).

Obsah:

  1. Stěny a komín
  2. Štíty

Stěny a komín

Kamenné zdivo je pro svou nehořlavost nejdříve užíváno ve střední části domu, kde se nachází otevřené ohniště. Jedná se o stěny kuchyňské části síně a zprvu dole otevřené komínové těleso odvádějící kouřové zplodiny nad střechu.

Dále je kámen užíván na stěny hospodářských prostor nebo objektů. Zde se uplatňuje hlavně v přízemí, založeném již dříve na podezdívce déle odolávající vzlínání zemní vlhkosti a prosakování zejména z vnější strany. K užití kamene nedochází najednou u přestaveb ani novostaveb, dochováno je mnoho staveb kombinujících různou měrou oba stavební materiály dohromady v rámci dvora i jednotlivých staveb.

Jsou známy i případy dochované tesařské rámové konstrukce s typicky zdvojenými ztužujícími pásky u staveb, jejíž stěny jsou již zděné. Únosnost stěn je přirozeně již dostatečná a nedeformují se pod svislým zatížením vlastní tíhy střechy a užitného zatížení, zpravidla nehrozí ani vodorovné deformace v úrovni koruny zdiva. Rámová konstrukce v těchto případech sice již ztratila svoji statickou funkci, ale výtvarná a stavebně-historická ji ovšem zůstala.

Dveře a zámek u roubeného domu
Příklad čtyřbokých dvorců, na kterých bylo užito dřeva i kamene, popř. cihel. Konstrukce roubení přitom ustoupila do patra, kde je lépe chráněna před vzlínající zemní vlhkosti a působením dešťových srážek nebo sněhové pokrývky. Dřevěné zprvu zůstaly i štíty (foto: MaČefotogalerie).

Štíty

Vývojový mezistupeň mezi roubenými a zděnými stavbami čtyřbokých dvorců mohou dokládat i přetrvávající dřevěné štíty na stavbách již zděných. Štíty jsou bedněny, jak je v regionu obvyklé do jednoduché svislé či šikmé skladby, případně jejich kombinace. V důsledku kabřince nebo polovalby mají obvyklý lichoběžníkový tvar.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Konstrukce a materiál staveb na Poličsku a jižním Litomyšlsku © Martin Čerňanský

Popisek

Osídlení krajiny,
vesnice a stavby

Popisek

Hlavní regiony
a typy domů

Popisek

Ochrana sídel
a staveb

Popisek

Encyklopedie,
rejstřík, album..


TÉMATICKÝ OKRUH:
Poličsko a jižní Litomyšlsko

HLEDANÉ ODKAZY:
dům nábytek UNESCO rezervace podlaha Čechy kamna památky krajina kámen nádobí stropy Morava sporáky akce okna skanzeny chalupy výstavy šindel vrata klenby nátěry tašky dveře projekt dřevostavby řemesla sklo vestavby katastr Slezsko vinohradnictví Holašovice Valašské muzeum dlažba tesařské spoje práce rybnikářství krovy rozvoj zóny kování Kokořínsko mapy stavby dlaždice hrady a zámky Beskydy sušárny parky pivovarnictví obce domy Veselý Kopec právo novostavby

Památky a lidová architektura na Facebooku

Památky a lidová architektura na Twitteru

Památky a lidová architektura na E-mailu

Památky a lidová architektura na Google +

ČECHY - střední, jižní
a jihozápadní

ČECHY - severozápad,
severní a východní

Hledat jiné téma >

Sdílet článek >


LEGENDA: PR - památková rezervace, PZ - památková zóna, MVP - muzeum v přírodě, RLA - region lidové architektury, NKP - národní kulturní památka, KP - přístupná kulturní památka Zobraz větší mapu v novém okně

Redakce, webdesign a webmaster portálu:  info@lidova-architektura.cz, poslední změna: 05.05.2017

Památky a lidová architektura ČR - dům a zahrada, chalupy a bydlení © 2000 - 2017 Martin Čerňanský