Stodoly na Poličsku a Litomyšlsku

Konstrukce roubených a zděných stodol

Stránka o polygonálních stodoláchKromě špýcharových domů se starobylým konstrukčním řešením vyznačují rovněž polygonální stodoly, které jsou na Poličsku a Litomyšlsku rovněž dochovány. Oproti minulosti je ovšem jejich počet velmi nízký, často navíc ohroženy zánikem.

Roubené stodoly mnohobokého a čtyřbokého půdorysu
Mapa stabilního katastru znázorňující čtyřboké usedlosti a samostatně stojící polygonální stodoly. Na fotografich stodoly obdélného nebo mnohobokého půdorysu, charakterizované vysokým krovem (foto: MaČefotogalerie).

Obsah:

  1. Dřevěné stodoly
  2. Polygonální stodoly
  3. Zděné stodoly

Dřevěné stodoly

Nedílnou součástí každé zemědělské usedlosti je stodola. Starší stodoly byly dřevěné konstrukce, tedy spalného materiálového provedení. Z tohoto důvodu stávaly obvykle samostatně v zahradě, vzdáleny od ostatních staveb usedlosti na bezpečnou protipožární vzdálenost. V případě usedlostí dvorcového typu existují ovšem vyjímky a lze najít stodoly situované i v rámci více či méně uzavřeného půdorysu.

Polygonální roubené stodoly kryté došky a šindeli
Příklad polygonálních stodol charakterizovaných vysokou střechou krytou lehkými avšak hořlavými a hnilobě snadno podléhajícími došky nebo šindeli. Z uvedeného důvodu proto vyžadují pravidelnou kontrolu a údržbu (foto: MaČefotogalerie).

Víceboké stodoly

Polygonální stodoly, rozšířené asi od 16. století zejména na území Čech, se dochovaly zcela ojediněle. Řadu polygonálních stodol již nalezneme pouze na mapách stabilního katastru. Příkladem může být kromě vesnic na Poličsku a Litomyšlsku např. Sobín u Prahy. V terénu zpravidla zanikly požárem, nevyužíváním a/nebo dlouhodobou neúdržbou. Některé z polygonálních stodoly byly zachráněny přesunem do muzeí v přírodě, např. na Veselý Kopec (stodola původem ze Sádku u Poličky z roku 1860) nebo do Kouřimi (stodola ze Želejova).

Stavby polygonálních stodol se vyznačovaly 5 až 14ti bokým půdorysem a roubenou konstrukcí stěn. V některých případech byly roubené obvodové stěny nižší než podjezdná výška vjezdu na mlat. Možnost vjezdu s naloženým vozem si proto vynutila zvýšení okapní části střechy, resp. snížení jejího sklonu a odpovídající vyrovnání obou střešních rovin zvednutím ve střední části. Vlastní víceboký tvar půdorysu snad mohl souviset s možností využití kratších trámů, obdobným provedením presbytářů kostelů nebo funkcí a provozem (pracovním pohybem) uvnitř peren.

Pro polygonální stodoly jsou charakteristické vysoké střechy, tzn. střechy velmi strmého sklonu v důsledku konstrukce vysokého krovu s hřebenovou vaznicí. Strmé střechy byly určeny pro tehdy obvyklou lehkou, avšak hořlavou a násákavou střešní krytinu - došky nebo šindel. Díky výraznému sklonu mohla dešťová voda rychleji ztéci, zároveň se zde po delší dobu často neudržela ani mokrá sněhová pokrývka (čerstvý sníh ano).

Kromě stodol polygonálního půdorysu se řada roubených stodol běžně vyznačuje půdorysem obdélným, ať již jsou starších nebo mladších architektonických forem.

Zděné stodoly

Mladší stodoly jsou obecně zděné konstrukce, přičemž mohou stát na místě starších dřevěných stodol nebo být postaveny blíže hospodářskému dvoru či při jeho obvodu. V důsledku nespalného stavebního materiálu a pálené střešní krytiny původní požadavek na protipožární odstup zpravidla pozbývá nezbytnosti.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Roubené stodoly na Poličsku a Litomyšlsku © Martin Čerňanský

Popisek

Osídlení krajiny,
vesnice a stavby

Popisek

Hlavní regiony
a typy domů

Popisek

Ochrana sídel
a staveb

Popisek

Encyklopedie,
rejstřík, album..


TÉMATICKÝ OKRUH:
Poličsko a jižní Litomyšlsko

HLEDANÉ ODKAZY:
dům nábytek UNESCO rezervace podlaha Čechy kamna památky krajina kámen nádobí stropy Morava sporáky akce okna skanzeny chalupy výstavy šindel vrata klenby nátěry tašky dveře projekt dřevostavby řemesla sklo vestavby katastr Slezsko vinohradnictví Holašovice Valašské muzeum dlažba tesařské spoje práce rybnikářství krovy rozvoj zóny kování Kokořínsko mapy stavby dlaždice hrady a zámky Beskydy sušárny parky pivovarnictví obce domy Veselý Kopec právo novostavby

Památky a lidová architektura na Facebooku

Památky a lidová architektura na Twitteru

Památky a lidová architektura na E-mailu

Památky a lidová architektura na Google +

ČECHY - střední, jižní
a jihozápadní

ČECHY - severozápad,
severní a východní

Hledat jiné téma >

Sdílet článek >


LEGENDA: PR - památková rezervace, PZ - památková zóna, MVP - muzeum v přírodě, RLA - region lidové architektury, NKP - národní kulturní památka, KP - přístupná kulturní památka Zobraz větší mapu v novém okně

Redakce, webdesign a webmaster portálu:  info@lidova-architektura.cz, poslední změna: 05.05.2017

Památky a lidová architektura ČR - dům a zahrada, chalupy a bydlení © 2000 - 2017 Martin Čerňanský