Přezdívání přízemí roubených domů II.

Přezdění nebo přizdění stěny podstávkového domu

Stránka o poruchách a poškození podstávkových domůK přezdívání roubených domů s podstávkou dochází v řadě různých variant. Kromě postupného přezdívání stěn od spodní části stavby existují i další řešení. Tyto zpravidla reprezentuje úplné přezdění stěny nebo přizdívka (plenta).

Chrastava - podstávkový dům s hrázděným patrem Patrový dům s podstávkou, jehož roubené stěny v přízemí byly nahrazeny zdivem. Konstrukce patra je hrázděná, štít obložen břidlicí foto: MaČefotogalerie).

Obsah:

  1. Přezdění stěny nebo plenta
  2. Povrchová úprava podstávky
  3. Úplné přezdění stěny bez podstávky

Přezdění stěny / pletna

Kromě postupného přezdívání roubené stěny domu po výšce, počínaje spodní částí stavby vystavenou zvýšenou měrou zemní vlhkosti, se v některých případech přistoupilo k přezdění stěny v celém rozsahu. Alespoň takto se situace na první pohled jeví a jen podrobnější prohlídka může odhalit, zda se jedná o úplnou náhradu nebo jen přizdívku (plentu) s ponecháním roubené konstrukce.

Někdy může být situace částečně prozrazena již samotnou podstávkou, která je zdivem obezděna a z exteriérové strany lícuje s rovinou zdiva. V jiných případech podstávka nadále více či méně vystupuje oproti stěně, ovšem již nikoliv o celý profil sloupku, pásku a ližiny. V součtu může být tloušťka roubené stěny s plentou obdobná s tloušťkou celozděné stěny a situaci nelze z exteriéru bezpečně určit, zvláště pokud je roubení omítnuto i v interiéru společně s ostěním okenních otvorů.

Společným jmenovatelem výše uvedených stavebních zásahů může být nejen uvedené nahrazení dřeva obecně trvanlivějším materiálem (kámen, cihly), ale rovněž zvýšení požární odolnosti. Zvláště pak ve spojení s omítnutím celé konstrukce. Na druhou stranu je zdivo oproti dřevu materiál pocitově i dotykově chladnější a zakrytí sebou přináší nemožnost kontroly dřeva a zvýšené riziko nepozorované degradace. Problematický může být i zvětšený kontakt zdiva se dřevem, zvláště pokud není zdivo izolováno a navlhá.

Omítání a přezdívání stěn roubeného domu s podstávkouPřezdívání roubené části domu s ponecháním podstávky bez omítnutí nebo jejím částečném omítnutím (Foto: MaČefotogalerie).

Povrchová úprava

Z architektonického hlediska představují výše uvedené stavební zásahy podstatnou změnu vnějšího vzhledu domu, třebaže v řadě historických případů jsou již součástí zažité podoby. Kromě barevnosti související s použitou konstrukcí a případnou povrchovou úpravou dochází rovněž ke změně konstrukční podoby. Zatímco starší podoba má blíže k arkádovému charakteru přízemí, mladší působí v důsledku zazdění jednotlivých "arkádových" polí spíše plošným dekorativním dojmem.

Značné rozdíly nastávají rovněž u samotné podstávky domu, která může být omítnuta společně se stěnou nebo ponechána bez omítky. V první případě je přirozeně konstrukčně méně výrazná, zvláště pokud téměř lícuje se stěnou. Ve druhém si naopak zachovává svoji konstrukční samostatnost, barevností a strukturou se výrazně odlišující od omítaných ploch i v případě svého malého nebo žádného odsazení vůči líci stěny. Některé stavební úpravy domů přitom ponechávají neomítnuté jen spodní části sloupků podstávky, zatímco horní část počínaje vzpěrami omítají společně s roubeným věncem.

Již zmíněnou nevýhodou omítání dřeva obecně, zvláště pak v případě neprodyšných omítek nebo jen nátěrů, je zvýšené riziko degradace v důsledku nemožnosti vysychání nebo zvýšeného zatékání drobnými trhlinami.

Omítání a přezdívání roubeného domu s podstávkou.Přezdívání roubené části domu s ponecháním podstávky a omítnutím nebo jejím odstraněním (Foto: MaČefotogalerie).

Stěny bez podstávky

Kromě domů s podstávkou více nebo méně zachovanou se setkáme rovněž s domy, mající podstávku již zcela odstraněnu a narazenu zdivem.

Na její původní existenci zpravidla poukazuje odsazení rybinového nároží v přízemí a také opracování obvykle ponechané ližiny. Na této jsou zřetelné dlaby po šikmých páscích, třebaže již někdy dodatečně vyplněny. Dále je poznatelné lokální opracování vnější dolní hrany, sledující původní obloukový tvar "slepé arkády" různého vzepětí.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Přezdívání roubeného domu II. © Martin Čerňanský

Popisek

Osídlení krajiny,
vesnice a stavby

Popisek

Hlavní regiony
a typy domů

Popisek

Ochrana sídel
a staveb

Popisek

Encyklopedie,
rejstřík, album..


dům nábytek UNESCO rezervace podlaha Čechy kamna památky krajina kámen nádobí stropy Morava sporáky akce okna skanzeny chalupy výstavy šindel vrata klenby nátěry tašky dveře projekt dřevostavby řemesla sklo vestavby katastr Slezsko vinohradnictví Holašovice Valašské muzeum dlažba tesařské spoje práce rybnikářství krovy rozvoj zóny kování Kokořínsko mapy stavby dlaždice hrady a zámky Beskydy sušárny parky pivovarnictví obce domy Veselý Kopec právo novostavby

Památky a lidová architektura na Facebooku

Památky a lidová architektura na Twitteru

Památky a lidová architektura na E-mailu

Památky a lidová architektura na Google +

Tématický okruh
URBANISMUS

Tématický okruh
STAVBY

Hledat jiné téma >

Sdílet článek >


LEGENDA: PR - památková rezervace, PZ - památková zóna, MVP - muzeum v přírodě, RLA - region lidové architektury, NKP - národní kulturní památka, KP - přístupná kulturní památka Zobraz větší mapu v novém okně

Redakce, webdesign a webmaster portálu:  info@lidova-architektura.cz, poslední změna: 10.02.2017

Památky a lidová architektura ČR - dům a zahrada, chalupy a bydlení © 2000 - 2017 Martin Čerňanský