Poškození střešní krytiny II.

Degradace, rozrušování povrchu a mechanické porušení

Stránka o poruchách a poškození podstávkových domůKromě působení vlhkosti, povětrnosti a tepelných rozdílů v důsledku klimatických jevů dochází k poškození střešní krytiny rovněž z jiných důvodů. Příkladem může být rozrušení povrchu nebo mechanické porušení jednotlivých tašek.

Rašovice - patrový dům krytý pálenou krytinouPatrové domy kryté pálenou střešní krytinou, uvolněnou zejména v okapní části střešní roviny a podélného vikýře sloužícímu větrání půdního prostoru (Foto: MaČefotogalerie).

Obsah:

  1. Degradace pálené krytiny
  2. Rozrušení povrchu tašek
  3. Ulomení části nebo rozlomení
  4. Chybějící střešní tašky

Degradace krytiny

Oproti starším střešním krytinám, které lze charakterizovat jako lehlé, spalné, nasákavé a měkké (došky, šindel), se pálená krytina vyznačuje odlišnými vlastnostmi. Je krytinou těžkou, nespalnou, tvrdou a zejmena trvanlivější, mimo jiné rovněž v důsledku menší nasákavosti. U řady domů s dochovanou nebo odstraněnou podstávkou přestavují pálené střešní tašky náhradní krytinu.

Navzdory větší trvanlivosti je pálená keramická krytina rovněž náchylná k poškození způsobeném vnějším prostředím. Kromě výrobní kvality jednotlivých pálených tašek mohou být degradační procesy urychleny i orientací střešní roviny. Jedná se zejména o roviny orientované na návětrnou, neprosluněnou a/nebo zastíněnou stranu. Časté jsou v tomto případě mechy a lišejníky, obdobně jako v případě jiných krytin.

Poškození střešní krytinyDegradace a poškození pálené střešní krytiny v důsledku biologického napadení nebo rozrušení povrchu (Foto: MaČefotogalerie).

Rozrušení tašek

Navzdory větší trvanlivosti se páleným taškám nevyhýbá ani rozrušení povrchu, které může způsobit např. voda dlouhodobě stékající či kapající ze střechy umístěné výše.

Platí to zejména pro krytinu položenou na nejrůznějších přízemních přístavcích v kombinaci s její nízkou výrobní kvalitou. Obdobnému poškození je vystavena rovněž krytina položená na patrové římse nebo koruně přizdívky starší stěny, půdorysně přesahujících přes půdorys patra i střechy podstávkového domu.

Ulomení rozlomení

Oproti slámě či dřevu je keramický střep velmi křehký a z tohoto důvodu jsou pálené střešní tašky náchylné na ulomení rohu nebo rozlomení. K tomuto dochází zpravidla při nadměrném zatížení nebo dopadem cizího tělesa (člověk, pád stromu).

Nejsnáze ulamován je zejména volný převislý okraj tvořící okap, případně též výstupek (nos) za který taška drží na střešní lati. V důsledku odlomených nosů nebo zlomených latí dochází k uvolnění tašek a následnému sesuvu do okapního žlabu, případně pádaní ze střechy.

Chybějící střešní tašky

S ohledem na riziko zatékání do krovu jsou chybějící tašky mnohem větším problémem, než jejich samotná degradace a stáří. Závažné je rovněž uvolnění hřebenáčů, pokud nebylo jejich maltové lože správně provedeno.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Poškození pálené střešní krytiny © Martin Čerňanský

Popisek

Osídlení krajiny,
vesnice a stavby

Popisek

Hlavní regiony
a typy domů

Popisek

Ochrana sídel
a staveb

Popisek

Encyklopedie,
rejstřík, album..


dům nábytek UNESCO rezervace podlaha Čechy kamna památky krajina kámen nádobí stropy Morava sporáky akce okna skanzeny chalupy výstavy šindel vrata klenby nátěry tašky dveře projekt dřevostavby řemesla sklo vestavby katastr Slezsko vinohradnictví Holašovice Valašské muzeum dlažba tesařské spoje práce rybnikářství krovy rozvoj zóny kování Kokořínsko mapy stavby dlaždice hrady a zámky Beskydy sušárny parky pivovarnictví obce domy Veselý Kopec právo novostavby

Památky a lidová architektura na Facebooku

Památky a lidová architektura na Twitteru

Památky a lidová architektura na E-mailu

Památky a lidová architektura na Google +

Tématický okruh
URBANISMUS

Tématický okruh
STAVBY

Hledat jiné téma >

Sdílet článek >


LEGENDA: PR - památková rezervace, PZ - památková zóna, MVP - muzeum v přírodě, RLA - region lidové architektury, NKP - národní kulturní památka, KP - přístupná kulturní památka Zobraz větší mapu v novém okně

Redakce, webdesign a webmaster portálu:  info@lidova-architektura.cz, poslední změna: 13.02.2017

Památky a lidová architektura ČR - dům a zahrada, chalupy a bydlení © 2000 - 2017 Martin Čerňanský