Střechy - stavební zásahy

Vestavby a nástavby jako příčina poruch

Stránka o příčinách poruch v důsledku stavebních zásahůKromě klimatických vlivů a konstrukčního řešení jsou neméně časté i poruchy zastřešení v důsledku dodatečných stavebních zásahů. Odhlédneme-li od změny vnějšího výrazu stavby jsou tyto zásahy provázeny i řadou výhradně technických problémů.

Půdní vestavba může být rovněž přičinou poruch historického zastřešeníPřes nesporné architektonické kvality půdních vestaveb mohou být právě tyto častou příčinou stavebních poruch, a to zejména v případě neprodyšného uzavření dřevěného krovu - není tento případ (foto: MaČefotogalerie).

Obsah:

  1. Stavební zásahy
  2. Poškození a poruchy

Stavební zásahy

Mezi poruchy související s dodatečnými stavebními zásahy do střešní konstrukce náleží především poruchy v důsledku provádění půdních vestaveb (vestavby do podkroví) nebo nástaveb historických střech.

Při těchto adaptačních úpravách nebo dostavbách historických staveb dochází často nejen k podstatné změně architektonického výrazu střechy (přirozené osvětlení střešními okny nebo vikýři) a ztrátě dřívější funkce půdy (skladovací prostor, sušárna, udírna atd.), ale především k uzavření a zakrytí původně volné a dobře provětrávané střešní konstrukce.

Poškození a poruchy

A právě s těmito novodobými stavebními zásahy souvisí řada vážných stavebních poškození nebo poruch, jejichž příčinou je nejčastěji:

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Příčiny poruch a poškození střechy - stavební zásahy © Martin Čerňanský

Popisek

Osídlení krajiny,
vesnice a stavby

Popisek

Hlavní regiony
a typy domů

Popisek

Ochrana sídel
a staveb

Popisek

Encyklopedie,
rejstřík, album..


dům nábytek UNESCO rezervace podlaha Čechy kamna památky krajina kámen nádobí stropy Morava sporáky akce okna skanzeny chalupy výstavy šindel vrata klenby nátěry tašky dveře projekt dřevostavby řemesla sklo vestavby katastr Slezsko vinohradnictví Holašovice Valašské muzeum dlažba tesařské spoje práce rybnikářství krovy rozvoj zóny kování Kokořínsko mapy stavby dlaždice hrady a zámky Beskydy sušárny parky pivovarnictví obce domy Veselý Kopec právo novostavby

Památky a lidová architektura na Facebooku

Památky a lidová architektura na Twitteru

Památky a lidová architektura na E-mailu

Památky a lidová architektura na Google +

Tématický okruh
URBANISMUS

Tématický okruh
STAVBY

Hledat jiné téma >

Sdílet článek >


LEGENDA: PR - památková rezervace, PZ - památková zóna, MVP - muzeum v přírodě, RLA - region lidové architektury, NKP - národní kulturní památka, KP - přístupná kulturní památka Zobraz větší mapu v novém okně

Redakce, webdesign a webmaster portálu:  info@lidova-architektura.cz, poslední změna: 13.02.2017

Památky a lidová architektura ČR - dům a zahrada, chalupy a bydlení © 2000 - 2017 Martin Čerňanský