Podezdívky staveb

Poruchy a poškození podezdívek

Stránka o poruchách a poškození podezdívekPodezdívky staveb náleží mezi nejohroženější části stavby, neboť jsou vystaveny změnám v podloží i vlivům okolního prostředí. Nemusí se přitom jednat jen o přírodní prostředí, ale rovněž o provoz v okolí objektu.

Příklady poruch a poškození podezdívek staveb Příklady častých statických poruch a materiálových poškození u podezdívek podstávkových domů (foto: MaČefotogalerie).

Obsah:

  1. Poruchy podezdívek
  2. Poruchy související konstrukce
  3. Poškození podezdívek
  4. Poškození související konstrukce

Poruchy podezdívek

Časté statické poruchy podezdívek roubených staveb spočívají především ve vzniku trhlin nebo v případě dosažení mezního stavu úplném rozlomení soklového kvádru či kamenů použitých na podezdívku.

Uvedené poruchy přirozeně souvisí s vlastnostmi použitého materiálu. Tímto je nejčastěji lomový nebo tesaný kámen, později pálené cihly. Jako náhrada staršího materiálu je často použito i betonu. Poruchy jsou přitom zapříčiněny vynuceným přetvořením v důsledku pohybu v základové spáře. Nejčastěji se přitom jedná o pohyb ve svislém směru (pokles nebo zvednutí), ale rovněž ve směru vodorovném nebo šikmém. Tento můžeme chápat jako kombinaci obou hlavních směrů. K uvedeným pohybům v základové spáře dochází především vlivem:

Poruchy stěn

Z podezdívky se deformace přenášejí do stěn, které se v závislosti na použitém materiálu mohou chovat různým způsobem. Na tomto chování jsou přitom závislé i případné poruchy, pospisované na samostatné stránce.

Poškození podezdívek

Zvýšení úrovně terénu při provádění chodníků nebo obnově povrchů místních komunikací má negativní dopad rovněž na možná poškození podezdívek, třebaže mohou být v porovnání se statickými poruchami zpočátku méně závažná.

V důsledku výše uvedeného zvýšení se podezdívka ocitá z menší či větší části pod terénem a je zde vystavena zemní vlhkosti bez možnosti vysychání. Oproti materiálu použitému na základy se může materiál podezdívek vyznačovat menší trvanlivostí nebo být vyzděn na méně trvanlivou maltu, která rychleji podléhá zániku a dochází k následnému rozpadu zdiva.

K degradaci ovšem dochází rovněž u podezdívek nad terénem, kde jsou vystaveny srážkové vodě zvláště pokud nejsou shora spádovány nebo kryty. V případě tesaného kamene bylo proto časté zešikmení horní strany směrem od objektů, v případě cihel pak použití speciálních tvarovek se zaoblenou stranou apod.

Degradace stěn

Ještě rychleji postupují degradační procesy v případě dřevěných konstrukcí uložených na podezdívce. Jedná se zejména o trámy nebo sloupky roubené, drážkové nebo hrázděné konstrukce, popisované na samostatné stránce.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Podezdívky - poruchy a poškození © Martin Čerňanský

Popisek

Osídlení krajiny,
vesnice a stavby

Popisek

Hlavní regiony
a typy domů

Popisek

Ochrana sídel
a staveb

Popisek

Encyklopedie,
rejstřík, album..


dům nábytek UNESCO rezervace podlaha Čechy kamna památky krajina kámen nádobí stropy Morava sporáky akce okna skanzeny chalupy výstavy šindel vrata klenby nátěry tašky dveře projekt dřevostavby řemesla sklo vestavby katastr Slezsko vinohradnictví Holašovice Valašské muzeum dlažba tesařské spoje práce rybnikářství krovy rozvoj zóny kování Kokořínsko mapy stavby dlaždice hrady a zámky Beskydy sušárny parky pivovarnictví obce domy Veselý Kopec právo novostavby

Památky a lidová architektura na Facebooku

Památky a lidová architektura na Twitteru

Památky a lidová architektura na E-mailu

Památky a lidová architektura na Google +

Tématický okruh
URBANISMUS

Tématický okruh
STAVBY

Hledat jiné téma >

Sdílet článek >


LEGENDA: PR - památková rezervace, PZ - památková zóna, MVP - muzeum v přírodě, RLA - region lidové architektury, NKP - národní kulturní památka, KP - přístupná kulturní památka Zobraz větší mapu v novém okně

Redakce, webdesign a webmaster portálu:  info@lidova-architektura.cz, poslední změna: 13.02.2017

Památky a lidová architektura ČR - dům a zahrada, chalupy a bydlení © 2000 - 2017 Martin Čerňanský