Poličský dům

Architektonická forma a stáří domů

Stránka o poruchách a poškození podstávkových domůPoličský dům náleží k domovému typu Českomoravské vrchoviny. V rámci tohoto typu reprezentuje místní dobovou formu domů v okolí města Poličky. Uvedenou klasifikaci je přitom třeba chápat jako popisnou, postihující skutečnou situaci jen v omezeném rozsahu.

Roubený dům z oblasti Poličky
Průčelí roubeného poličského domu, charakterizovaného podlomením, valbičkou a pravidelným lichoběžníkovým štítem s bedněním typu ondřejského kříže ve tvaru X (foto: MaČefotogalerie).

Obsah:

  1. Roubené domy
  2. Datování domů
  3. Zděné domy

Roubené domy

Starší poličské domy se vyznačují roubenou konstrukcí, použitou v celém půdorysném a výškovém rozsahu s vyjímkou podezdívky, kuchyňské části a přezdění poškozených částí domu. Obytný prostor staršího roubeného domu tvoří vysoká světnice z kuláčů a/nebo již hraněných trámů. Strop světnice je povalový, s čely viditelnými i na hlavním průčelí bez celoplošné povrchové úpravy.

Zastřešení domů je sedlového tvaru, přičemž jako střešní krytiny starších domů je užito šindele. Na úrovni vazných trámů kromu je střecha opatřena podlomením a ve vrcholu štítu zkosena nízkou valbičkou. Vzniklá lomenice lichoběžníkového tvaru je bedněna diagonálně do středového kříže a opatřena větracími otvory.

Datování domů

Složitost problematiky související s klasifikací domových typů a zejména jejich místních dobových forem je dána rovněž skutečností, že řada staveb nevznikla jako regionální novostavby nýbrž postupným stavebně-historickým vývojem.

Mimořádně dlouhý a složitý stavebněhistorický vývoj uvedeného domu dokládá dendrochronologické datování. Odebrané vzorky dřevěných prvků byly datovány do 16. až 20. století. Nejstarší je roubená komora v zadní, severní části domu. Řadu dřevěných prvků přitom charakterizuje opracování již nefunkčními tesařskými spoji, dokládajícími v minulosti zcela běžné druhotné užití stavebního materiálu.

Stavba roubeného domu z oblasti Poličska
Příklad roubeného domu z oblasti Poličky je dokladem dlouhého stavebně-historického vývoje, který vyústil v místní dobovou formu. Dendrochronologické datování převzato z www.dendrochronologie.cz (foto: MaČefotogalerie).

Zděné domy

Mladší stavby domů navazují na starší vrstvu a mají obdobné architektonické formy. Jsou však již postaveny z nespalného stavebního materiálu, charakterizované zděnými stěnami v celém půdorysném a výškovém rozsahu a pálenou střešní krytinou na únosnějším typu krovu.

S ohledem na klasifikaci domových typů je opět můžeme zařadit mezi místní dobovou formu, třebaže dobou vzniku již pozdější než dřevěné domy. Z důvodu postupného přezdívání je řada staveb charakterizována rovněž kombinací obou stavebních materiálů. Polozděné a zděné domy z oblasti Poličska budou popisovány v následujících kapitolách.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Poličský dům © Martin Čerňanský

Popisek

Osídlení krajiny,
vesnice a stavby

Popisek

Hlavní regiony
a typy domů

Popisek

Ochrana sídel
a staveb

Popisek

Encyklopedie,
rejstřík, album..


TÉMATICKÝ OKRUH:
Poličsko a jižní Litomyšlsko

HLEDANÉ ODKAZY:
dům nábytek UNESCO rezervace podlaha Čechy kamna památky krajina kámen nádobí stropy Morava sporáky akce okna skanzeny chalupy výstavy šindel vrata klenby nátěry tašky dveře projekt dřevostavby řemesla sklo vestavby katastr Slezsko vinohradnictví Holašovice Valašské muzeum dlažba tesařské spoje práce rybnikářství krovy rozvoj zóny kování Kokořínsko mapy stavby dlaždice hrady a zámky Beskydy sušárny parky pivovarnictví obce domy Veselý Kopec právo novostavby

Památky a lidová architektura na Facebooku

Památky a lidová architektura na Twitteru

Památky a lidová architektura na E-mailu

Památky a lidová architektura na Google +

ČECHY - střední, jižní
a jihozápadní

ČECHY - severozápad,
severní a východní

Hledat jiné téma >

Sdílet článek >


LEGENDA: PR - památková rezervace, PZ - památková zóna, MVP - muzeum v přírodě, RLA - region lidové architektury, NKP - národní kulturní památka, KP - přístupná kulturní památka Zobraz větší mapu v novém okně

Redakce, webdesign a webmaster portálu:  info@lidova-architektura.cz, poslední změna: 05.05.2017

Památky a lidová architektura ČR - dům a zahrada, chalupy a bydlení © 2000 - 2017 Martin Čerňanský